RTG-DR
Ultrasonografia


USG – Ultrazvuk je zvuk o frekvencii nad 20 KHz, v medicínskych prístrojoch sa využíva frekvencia 1 – 20 MHz. Používa sa pri lekárskych vyšetreniach, pretože ultrazvukové vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od jednotlivých orgánov. Vysoko frekvenčné zvukové vlny sú emitované a zároveň prijímané echo piezoelektrickými kryštálmi vo vyšetrovacej sonde. Odrazené vlny možno počítačovo transformovať do vizuálnej formy – obrazovej. Metóda nie je škodlivá na organizmus ani po opakovaných vyšetreniach, je pomerne rýchla a je bezpečná. Vyšetrenia realizujeme na prístroji Samsung.

Priebeh vyšetrenia

 

Klienti prichádzajúci na vyšetrenie sa zaregistrujú na recepcii, následne podľa pokynov personálu sa presunú pred USG pracovisko, odovzdajú žiadanku na vyšetrenie sestre, ktorá ich podľa poradia vyzve, aby vošli do kabínky a inštruuje ich, ako sa majú na vyšetrenie pripraviť, napr. pri vyšetrení ciev DK – vyzliecť nohavice, ponožky, pri vyšetrení prsníkov sa vyzliecť do pol pása, pri iných vyšetreniach obnažiť vyšetrovanú časť tela.

Realizované vyšetrenia

Vyšetrenia v oblasti brucha a brušnej dutiny, keď na žiadanke máte napísane napr. pečeň, žlčník, pankreas, slezina, brušné LU alebo abdomen.

Príprava na vyšetrenie:
Deň pred vyšetrením je vhodná diéta spočívajúca v konzumácií jedál, ktoré nevyvolávajú nafúknutie (plynatosť). Nevhodná je konzumácia čerstvého chleba , strukovín, mliečnych výrobkov, pitie sýtených minerálok alebo iných nápojov. U nafúknutých klientov je vhodné podanie liekov na zníženie plynatosti– tobolky Espumisan. V deň vyšetrenia by klienti nemali už nič jesť a piť, nežuť žuvačku, nefajčiť, necmúľať cukríky. Ak pravidelne užívajú lieky, môžu ich užiť a zapiť malým množstvom vody (nesýtenej- bez bubliniek). Malé deti do 3 rokov môžu jesť cca 3 hodiny pred vyšetrením, potom už nie.

Vyšetrenie obličiek a močového mechúra, orgánov malej panvy (maternica, vaječníky)

Príprava na vyšetrenie:
Nie je potrebné byť nalačno, dôležité je ale asi 1 až 2 hodiny pred vyšetrením vypiť aspoň 0,5 l tekutiny (čaj, nesýtená voda), aby bol dostatočne plný močový mechúr ( pred vyšetrením sa nevymočiť), čo umožní dobrú viditeľnosť vyšetrovaných orgánov malej panvy.

Vyšetrenie v oblasti krku svalov, mäkkých častí kože a podkožia

• lymfatických uzlín krku, slabín a podpazušia
• štítnej žlazy
• slinných žliaz
• ciev krku, ciev horných a dolných končatín
• prsníkov
Bez prípravy na vyšetrenie